or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ BDL46080 BD 080 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 250 VDC, 80 A, 14/10 kA Interrupt, 4 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ BDL46080 BD 080 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 250 VDC, 80 A, 14/10 kA Interrupt, 4 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKUPDW~13516594
MFGR #BDL46080
Call For Price
Schneider Electric Square D™ PowerPact™ Molded Case Circuit Breaker, Series: BD 080, 600Y/347 VAC, 250 VDC, 80 A, 50/60 Hz Frequency, 14/10 kA Interrupt, B Frame, Thermal Magnetic Trip, 800 to 1200 A Trip, 4 Pole, Toggle Actuator, EverLink™ Lug Line/Load Connection, 6 to 2/0 AWG Fine Stranded Al/Cu, 14 to 3/0 AWG Rigid/Stranded Al/Cu Wire, NEMA AB1/IK07/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -25 to 70 deg C, 108 mm W x 80 mm D x 137 mm H Dimensions, Gray
Schneider Electric Square D™ PowerPact™ Molded Case Circuit Breaker, Series: BD 080, 600Y/347 VAC, 250 VDC, 80 A, 50/60 Hz Frequency, 14/10 kA Interrupt, B Frame, Thermal Magnetic Trip, 800 to 1200 A Trip, 4 Pole, Toggle Actuator, EverLink™ Lug Line/Load Connection, 6 to 2/0 AWG Fine Stranded Al/Cu, 14 to 3/0 AWG Rigid/Stranded Al/Cu Wire, NEMA AB1/IK07/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -25 to 70 deg C, 108 mm W x 80 mm D x 137 mm H Dimensions, Gray
Alternate Catalog Number BDL46080 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BDL46080 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0118 lb Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 11.7480 in Height [Metric] 11.7480 cm Length 23.3380 in Length [Metric] 23.3380 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590698&lang=en-us Number Of Poles 4 Returnable Y UNSPSC 39121601 Width 15.8750 in Width [Metric] 15.8750 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BDL46080 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BDL46080 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0118 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 11.7480 in |
| Height [Metric] | 11.7480 cm |
| Length | 23.3380 in |
| Length [Metric] | 23.3380 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590698&lang=en-us |
| Number Of Poles | 4 |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 15.8750 in |
| Width [Metric] | 15.8750 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |