or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EGB24070 Type EGB Circuit Breaker, 480Y/277 VAC, 70 A, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480Y/277 VAC Interrupt
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EGB24070 Type EGB Circuit Breaker, 480Y/277 VAC, 70 A, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480Y/277 VAC Interrupt
SKU308420
MFGR #EGB24070
$/ea
Square D EGB24070 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 480Y/277V 70A,2-Pole,4.05 in,480Y/277 V AC,480Y/277 V AC,70 A,Bolt-On,E-Frame,EGB,HACR rated,Hold 630A - Trip 1800A,Lugs #12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),UL Listed - CSA Certified
Square D EGB24070 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 480Y/277V 70A,2-Pole,4.05 in,480Y/277 V AC,480Y/277 V AC,70 A,Bolt-On,E-Frame,EGB,HACR rated,Hold 630A - Trip 1800A,Lugs #12 to #2/0 AWG(Al) - #14 to #2/0 AWG(Cu),UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number EGB24070 Application HACR rated; NF panelboard ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EGB24070 Connection AWG 12...AWG 2/0 ALUMINIUM-AWG 14...AWG 2/0 COPPER,LUGS ALUMINIUM Connection Type Lug Country of Origin US Currency USD Depth 4.05 in Dimensions 5.66 in H x 1.96 in W x 4.05 in D EU RoHS Indicator Y Frame E Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0112 lb Gross Weight per Pack Metric 1.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 6.3500 in Height [Metric] 6.3500 cm Item Group 00936 Length 16.0020 in Length [Metric] 16.0020 cm Material THERMOSET COMPOSITE RESIN Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254498&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Returnable Y Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR92886Federal Specification W-C-375B/GENHACR RatedNOM 117cULus ListedUL 489 File No. E84967PROP65:California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand EGB Substitute Product Catalog Number HPAFD Temperature Rating 104 °F Trip Range 630 to 1800 A Type Type EGB UNSPSC 39121603 UPC 11 78590113045 UPC 12 785901130451 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.6840 in Width [Metric] 11.6840 cm Wire Size 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 70 A Interrupt Rating 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480Y/277 VAC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 480Y/277 VAC HACR rated; NF panelboard TRIP INDICATOR
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EGB24070 |
| Application | HACR rated; NF panelboard |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EGB24070 |
| Connection | AWG 12...AWG 2/0 ALUMINIUM-AWG 14...AWG 2/0 COPPER,LUGS ALUMINIUM |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4.05 in |
| Dimensions | 5.66 in H x 1.96 in W x 4.05 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | E |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0112 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 6.3500 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | 00936 |
| Length | 16.0020 in |
| Length [Metric] | 16.0020 cm |
| Material | THERMOSET COMPOSITE RESIN |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254498&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA File No. LR92886Federal Specification W-C-375B/GENHACR RatedNOM 117cULus ListedUL 489 File No. E84967PROP65:California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | EGB |
| Substitute Product Catalog Number | HPAFD |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 630 to 1800 A |
| Type | Type EGB |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590113045 |
| UPC 12 | 785901130451 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.6840 in |
| Width [Metric] | 11.6840 cm |
| Wire Size | 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 70 A |
| Interrupt Rating | 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480Y/277 VAC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 480Y/277 VAC |
| HACR rated; NF panelboard |
| TRIP INDICATOR |