or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EDB14050EPD Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 50 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EDB14050EPD Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 50 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Pole
SKU877725
MFGR #EDB14050EPD
$/ea
Square D EDB14050EPD MINIATURE CIRCUIT BREAKER 277V 50A,1-Pole,18kA,50A,Bolt-On,E-Frame,Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Square D EDB14050EPD MINIATURE CIRCUIT BREAKER 277V 50A,1-Pole,18kA,50A,Bolt-On,E-Frame,Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number EDB14050EPD Application HID rated;HACR rated; NF panelboard ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EDB14050EPD Connection AWG 14...AWG 6 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM,LUGS ALUMINIUM Connection Type Lug Country of Origin US Currency USD Depth 4.05 in Dimensions 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D EU RoHS Indicator Y Frame E Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 9.5254 lb Gross Weight per Pack Metric 952.54 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 6.3500 in Height [Metric] 6.3500 cm Item Group 00946 Length 13.9700 in Length [Metric] 13.9700 cm Material THERMOSET COMPOSITE RESIN Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396705&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 1 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Returnable N Standard CULUS-IEC Sub Brand EDB Substitute Product Catalog Number N150MH Temperature Rating 104 °F Trip Range 630 to 1800 A Type Type EDB UNSPSC 39121603 UPC 11 78590158362 UPC 12 785901583622 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 18.2880 in Width [Metric] 18.2880 cm Wire Size 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 50 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 277 VAC HID rated;HACR rated; NF panelboard TRIP INDICATOR High intensity discharge rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EDB14050EPD |
| Application | HID rated;HACR rated; NF panelboard |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EDB14050EPD |
| Connection | AWG 14...AWG 6 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM,LUGS ALUMINIUM |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4.05 in |
| Dimensions | 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | E |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 9.5254 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 952.54 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 6.3500 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | 00946 |
| Length | 13.9700 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material | THERMOSET COMPOSITE RESIN |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396705&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | N |
| Standard | CULUS-IEC |
| Sub Brand | EDB |
| Substitute Product Catalog Number | N150MH |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 630 to 1800 A |
| Type | Type EDB |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590158362 |
| UPC 12 | 785901583622 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 18.2880 in |
| Width [Metric] | 18.2880 cm |
| Wire Size | 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 50 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| HID rated;HACR rated; NF panelboard |
| TRIP INDICATOR |
| High intensity discharge rated |