or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EDB14040EPDBA Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 40 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Poles, Thermal/Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EDB14040EPDBA Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 40 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Poles, Thermal/Magnetic Trip
SKUPDW~6399140
MFGR #EDB14040EPDBA
$/ea
Square D™ Circuit Breaker, Type EDB, 277 VAC, 40 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, E Frame, Thermal/Magnetic Trip, 630 to 1800 A Trip, 1 Pole, Lug Connection, 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu Wire, Bolted-On Mounting, 104 deg F, 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D Dimensions, Thermoset Composite Resin
Square D™ Circuit Breaker, Type EDB, 277 VAC, 40 A, 50/60 Hz Frequency, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, E Frame, Thermal/Magnetic Trip, 630 to 1800 A Trip, 1 Pole, Lug Connection, 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu Wire, Bolted-On Mounting, 104 deg F, 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D Dimensions, Thermoset Composite Resin
Alternate Catalog Number EDB14040EPDBA ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EDB14040EPDBA Country of Origin US Currency USD Depth 4.05 in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 9.5254 lb Gross Weight per Pack Metric 952.54 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 6.3500 in Height [Metric] 6.3500 cm Item Group 00946 Length 14.2240 in Length [Metric] 14.2240 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396693&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number N150MH Trip Range 1800-1800 A Type MINIATURE CIRCUIT-BREAKER UNSPSC 39121603 UPC 11 78590149985 UPC 12 785901499855 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 18.2880 in Width [Metric] 18.2880 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Interrupt Rating 18 kA 277 V AC;18 kA 277 V AC;18 kA 277 V AC;18 kA 240 V AC;18 kA 240 V AC;18 kA 240 V AC;25 kA 120 V AC;25 kA 120 V AC;25 kA 120 V AC;18 kA 120/240 V AC;18 kA 120/240 V AC;18 kA 120/240 V AC Trip Type Thermal-magnetic High intensity discharge rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EDB14040EPDBA |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EDB14040EPDBA |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4.05 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 9.5254 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 952.54 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 6.3500 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | 00946 |
| Length | 14.2240 in |
| Length [Metric] | 14.2240 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396693&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | N150MH |
| Trip Range | 1800-1800 A |
| Type | MINIATURE CIRCUIT-BREAKER |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590149985 |
| UPC 12 | 785901499855 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 18.2880 in |
| Width [Metric] | 18.2880 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Interrupt Rating | 18 kA 277 V AC;18 kA 277 V AC;18 kA 277 V AC;18 kA 240 V AC;18 kA 240 V AC;18 kA 240 V AC;25 kA 120 V AC;25 kA 120 V AC;25 kA 120 V AC;18 kA 120/240 V AC;18 kA 120/240 V AC;18 kA 120/240 V AC |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| High intensity discharge rated |