or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ EDB14040EPD Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 40 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ EDB14040EPD Type EDB Circuit Breaker, 277 VAC, 40 A, 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Interrupt, 1 Pole
SKU476063
MFGR #EDB14040EPD
$/ea
Square D EDB14040EPD MINIATURE CIRCUIT BREAKER 277V 40A,1-Pole,18kA,40A,Bolt-On,E-Frame,Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Square D EDB14040EPD MINIATURE CIRCUIT BREAKER 277V 40A,1-Pole,18kA,40A,Bolt-On,E-Frame,Molded Case Circuit Breaker,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified
Alternate Catalog Number EDB14040EPD Application HID rated;HACR rated; NF panelboard ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number EDB14040EPD Connection AWG 14...AWG 6 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM,LUGS ALUMINIUM Connection Type Lug Country of Origin US Currency USD Depth 4.05 in Dimensions 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D EU RoHS Indicator Y Frame E Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 99.00 Gross Volume per Pack Metric 1622.31 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 9.5708 lb Gross Weight per Pack Metric 957.08 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 6.3500 in Height [Metric] 6.3500 cm Item Group 00946 Length 13.9700 in Length [Metric] 13.9700 cm Material THERMOSET COMPOSITE RESIN Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396691&lang=en-us Mounting Type Bolt-On Number Of Poles 1 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Returnable Y Standard IEC-CULUS Sub Brand EDB Temperature Rating 104 °F Trip Range 630 to 1800 A Type Type EDB UNSPSC 39121603 UPC 11 78590154274 UPC 12 785901542742 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 18.2880 in Width [Metric] 18.2880 cm Wire Size 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 40 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 277 VAC HID rated;HACR rated; NF panelboard TRIP INDICATOR High intensity discharge rated
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | EDB14040EPD |
| Application | HID rated;HACR rated; NF panelboard |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EDB14040EPD |
| Connection | AWG 14...AWG 6 COPPER-AWG 12...AWG 4 ALUMINIUM,LUGS ALUMINIUM |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 4.05 in |
| Dimensions | 5.66 in H x 0.98 in W x 4.05 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | E |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 99.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1622.31 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 9.5708 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 957.08 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 6.3500 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Item Group | 00946 |
| Length | 13.9700 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Material | THERMOSET COMPOSITE RESIN |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=396691&lang=en-us |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | IEC-CULUS |
| Sub Brand | EDB |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 630 to 1800 A |
| Type | Type EDB |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590154274 |
| UPC 12 | 785901542742 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 18.2880 in |
| Width [Metric] | 18.2880 cm |
| Wire Size | 12 to 2/0 AWG Al, 14 to 2/0 AWG Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 40 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480Y/277 VAC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| HID rated;HACR rated; NF panelboard |
| TRIP INDICATOR |
| High intensity discharge rated |