or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® LB115-GS Ground Fault Smart GFCI Branch Circuit Breaker, 120 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, Hydraulic Magnetic Trip
LevitonĀ® LB115-GS Ground Fault Smart GFCI Branch Circuit Breaker, 120 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, Hydraulic Magnetic Trip
SKU1285727
MFGR #LB115-GS
Your Cost: $198.18/ea
LevitonĀ® Branch Circuit Breaker, Ground Fault Smart GFCI, 120 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, Hydraulic Magnetic Trip, 1 Pole, 1 Phase, Plug-On Connection, -40 to 85 deg C, 3.9 in L x 1 in W x 3.1 in H Dimensions
LevitonĀ® Branch Circuit Breaker, Ground Fault Smart GFCI, 120 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, Hydraulic Magnetic Trip, 1 Pole, 1 Phase, Plug-On Connection, -40 to 85 deg C, 3.9 in L x 1 in W x 3.1 in H Dimensions
Amperage Rating 15 A Application Residential and Commercial Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number LB115-GS Connection Type Plug-On Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 8.8900 cm Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Number Of Phases 1 Number Of Poles 1 Phase 1 Standard UL 489, UP 1699.A, CSA-C22.2 Stock Status NONSTOCK Trip Type Hydraulic Magnetic Type Ground Fault Smart GFCI UNSPSC 39121601 UPC 11 07847781511 UPC 12 078477815113 Voltage Rating 120 VAC Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Residential and Commercial Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LB115-GS |
| Connection Type | Plug-On |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Poles | 1 |
| Phase | 1 |
| Standard | UL 489, UP 1699.A, CSA-C22.2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Trip Type | Hydraulic Magnetic |
| Type | Ground Fault Smart GFCI |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 07847781511 |
| UPC 12 | 078477815113 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |