or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens SFGD Low Voltage Power Panel, 600 VAC, 250 A, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens SFGD Low Voltage Power Panel, 600 VAC, 250 A, Copper
SKU706589
MFGR #SFGD
Your Cost: $14,853.00/ea
Siemens Power Panel, Low Voltage, 600 VAC, 250 A, For Use With: Type FG Breaker, 3-Phase, 60 Hz, 200 kA Short Circuit Rating, Copper
Siemens Power Panel, Low Voltage, 600 VAC, 250 A, For Use With: Type FG Breaker, 3-Phase, 60 Hz, 200 kA Short Circuit Rating, Copper
Alternate Catalog Number US2:SFGD Amperage Rating 250 A Application StrapKit ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number SFGD Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3296.71 Gross Volume UOM in Gross Weight per Pack Metric 23.54 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height [Metric] 16.7640 cm Manufacturer Siemens Material Copper Mounting Twin Mounting Type Twin Phase 3 Returnable Y Standard UL67 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 67 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Switchboards Suitable For Use With FC20, FCI, FCII, CDP5, CDP6, SB1, SB2, SB3 Panelboard, NFG, HFG and LFG Breaker Type Type Accessory UNSPSC 39121103 UPC 11 04089219191 UPC 12 040892191912 Width [Metric] 38.1000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:SFGD |
| Amperage Rating | 250 A |
| Application | StrapKit |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SFGD |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3296.71 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight per Pack Metric | 23.54 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Copper |
| Mounting | Twin |
| Mounting Type | Twin |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL67 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 67 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Switchboards |
| Suitable For Use With | FC20, FCI, FCII, CDP5, CDP6, SB1, SB2, SB3 Panelboard, NFG, HFG and LFG Breaker Type |
| Type | Accessory |
| UNSPSC | 39121103 |
| UPC 11 | 04089219191 |
| UPC 12 | 040892191912 |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |