or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ S31540 CB MOTOR OPERATOR 110-13
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ S31540 CB MOTOR OPERATOR 110-13
SKU512004
MFGR #S31540
Call For Price
List: Schneider Electric S31540 CB MOTOR OPERATOR 110-130V AC,1-3 Poles,110-130 VAC,Field Installable - Motor Operator for H, J, L Circuit Breakers,J-Frame,Motor Operator,PowerPact,Standard motor for electronically operated circuit breakers
Schneider Electric S31540 CB MOTOR OPERATOR 110-130V AC,1-3 Poles,110-130 VAC,Field Installable - Motor Operator for H, J, L Circuit Breakers,J-Frame,Motor Operator,PowerPact,Standard motor for electronically operated circuit breakers
Alternate Catalog Number S31540 Application J-frame;Control ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number S31540 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 140.35 Gross Volume per Pack Metric 2299.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0142 lb Gross Weight per Pack Metric 1.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height [Metric] 12.7000 cm Item Group 01103 Length [Metric] 17.2720 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423259648&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL LISTED Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Type MOTOR OPERATOR UNSPSC 39121601 UPC 11 78590149627 UPC 12 785901496274 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 10.9220 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | S31540 |
| Application | J-frame;Control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S31540 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 140.35 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2299.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0142 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length [Metric] | 17.2720 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423259648&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL LISTED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Type | MOTOR OPERATOR |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590149627 |
| UPC 12 | 785901496274 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 10.9220 cm |