or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ I-Line™ PBTB506G 3-Phase 4-Wire Busway Tap Box, 400 to 600 A, For Use With I-Line™ Aluminum/Copper Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ I-Line™ PBTB506G 3-Phase 4-Wire Busway Tap Box, 400 to 600 A, For Use With I-Line™ Aluminum/Copper Busway
SKU99559
MFGR #PBTB506G
$/ea
Square D™ I-Line™ Busway Tap Box, 3-Phase 4-Wire, 400 to 600 A, 600 VAC, (2) 2 AWG to 600 kcmil, (2) 1/0 AWG Lug, For Use With: I-Line™ Aluminum/Copper Busway, Plug-In Mounting, 18.43 in H x 659 mm W x 7.76 in D Dimensions
Square D™ I-Line™ Busway Tap Box, 3-Phase 4-Wire, 400 to 600 A, 600 VAC, (2) 2 AWG to 600 kcmil, (2) 1/0 AWG Lug, For Use With: I-Line™ Aluminum/Copper Busway, Plug-In Mounting, 18.43 in H x 659 mm W x 7.76 in D Dimensions
Alternate Catalog Number PBTB506G Application 600-600 A-400-400 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number PBTB506G Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 8910.00 Gross Volume per Pack Metric 146008.17 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2812 lb Gross Weight per Pack Metric 28.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908510 Height 55.8800 in Height [Metric] 55.8800 cm Item Group 20196 Length 68.5800 in Length [Metric] 68.5800 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=354229&lang=en-us NEMA Rating 400 A-600 A Phase 3 Returnable Y Standard UL LISTED FILE E22182-CSA C22.2 NO 27 Sub Brand I-LINE Type Tap box UNSPSC 39131701 UPC 11 78590178719 UPC 12 785901787198 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 38.1000 in Width [Metric] 38.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum 600-600 A-400-400 A 50 CAPACITY INTEGRAL GROUND BUS 50% capacity integral ground bus protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | PBTB506G |
| Application | 600-600 A-400-400 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | PBTB506G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 8910.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 146008.17 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2812 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 28.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908510 |
| Height | 55.8800 in |
| Height [Metric] | 55.8800 cm |
| Item Group | 20196 |
| Length | 68.5800 in |
| Length [Metric] | 68.5800 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=354229&lang=en-us |
| NEMA Rating | 400 A-600 A |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED FILE E22182-CSA C22.2 NO 27 |
| Sub Brand | I-LINE |
| Type | Tap box |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590178719 |
| UPC 12 | 785901787198 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 38.1000 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| 600-600 A-400-400 A |
| 50 CAPACITY INTEGRAL GROUND BUS |
| 50% capacity integral ground bus protection |