or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric HF67F BUSWAY HANGER, FLATWISE
SKU542150
MFGR #HF67F
Call For Price
List: Schneider Electric HF67F BUSWAY HANGER, FLATWISE,I-Line
Schneider Electric HF67F BUSWAY HANGER, FLATWISE,I-Line
Alternate Catalog Number HF67F Application 1600-1600 A COPPER ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number HF67F Country of Origin US Currency USD Dimensions 8.7 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 7.7111 lb Gross Weight per Pack Metric 771.11 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height 21.5900 in Height [Metric] 21.5900 cm Item Group 20204 Length 19.3550 in Length [Metric] 19.3550 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353339&lang=en-us Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181296 UPC 12 785901812968 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 13.3350 in Width [Metric] 13.3350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1600 A Suitable For Use With I-Line™ II Horizontal Mount Busway Type Flatwise 1600-1600 A COPPER
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | HF67F |
| Application | 1600-1600 A COPPER |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | HF67F |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8.7 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 7.7111 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 771.11 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height | 21.5900 in |
| Height [Metric] | 21.5900 cm |
| Item Group | 20204 |
| Length | 19.3550 in |
| Length [Metric] | 19.3550 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=353339&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181296 |
| UPC 12 | 785901812968 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 13.3350 in |
| Width [Metric] | 13.3350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1600 A |
| Suitable For Use With | I-Line™ II Horizontal Mount Busway |
| Type | Flatwise |
| 1600-1600 A COPPER |