or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ ACF88WF Wall Flange, 1600 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ ACF88WF Wall Flange, 1600 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
SKUPDW~6395947
MFGR #ACF88WF
$/ea
Square D™ Wall Flange, 1600 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 13.32 in L x 10.26 in W
Square D™ Wall Flange, 1600 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 13.32 in L x 10.26 in W
Alternate Catalog Number ACF88WF Application Busbar trunking 1600-1600 A aluminium ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF88WF Country of Origin US Currency USD Dimensions 13.32 in L x 10.26 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0932 lb Gross Weight per Pack Metric 9.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 26.1000 in Item Group 20199 Length 33.8000 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349155&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181259 UPC 12 785901812593 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1600 Suitable For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway Type Wall flange Busbar trunking 1600-1600 A aluminium
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF88WF |
| Application | Busbar trunking 1600-1600 A aluminium |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF88WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 13.32 in L x 10.26 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0932 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 26.1000 in |
| Item Group | 20199 |
| Length | 33.8000 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349155&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181259 |
| UPC 12 | 785901812593 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1600 |
| Suitable For Use With | I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway |
| Type | Wall flange |
| Busbar trunking 1600-1600 A aluminium |