or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ ACF24WF Wall Flange, 4000 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ ACF24WF Wall Flange, 4000 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway
SKUPDW~6395925
MFGR #ACF24WF
$/ea
Square D™ Wall Flange, 4000 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 28.08 in L x 10.26 in W
Square D™ Wall Flange, 4000 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC/VDC Busway, 28.08 in L x 10.26 in W
Alternate Catalog Number ACF24WF Application Busbar trunking 4000-4000 A copper ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF24WF Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1878 lb Gross Weight per Pack Metric 18.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 26.1000 in Height [Metric] 3.3020 cm Item Group 20199 Length 71.3000 in Length [Metric] 77.4700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349049&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181268 UPC 12 785901812685 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Type Wall flange Busbar trunking 4000-4000 A copper 4000 A copper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF24WF |
| Application | Busbar trunking 4000-4000 A copper |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF24WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1878 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 26.1000 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Item Group | 20199 |
| Length | 71.3000 in |
| Length [Metric] | 77.4700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349049&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181268 |
| UPC 12 | 785901812685 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Type | Wall flange |
| Busbar trunking 4000-4000 A copper |
| 4000 A copper |