or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ACF53EC Busway End Closers
SKU1111655
MFGR #ACF53EC
$/ea
Square D ACF53EC BUSWAY END CLOSURE,Busway End Closure,I-Line
Square D ACF53EC BUSWAY END CLOSURE,Busway End Closure,I-Line
Alternate Catalog Number ACF53EC Application Busbar trunking 1000-1000 A aluminium end caps;busbar trunking 1200-1200 A copper end caps ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ACF53EC Country of Origin US Currency USD Dimensions 5.84 in L x 1 in W x 7.06 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0222 lb Gross Weight per Pack Metric 2.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900040 Height 13.9700 in Height [Metric] 13.9700 cm Item Group 20199 Length 22.8600 in Length [Metric] 22.8600 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349087&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC/DC 50/60 HZ Returnable Y Standard UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590181611 UPC 12 785901816119 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 22.3520 in Width [Metric] 22.3520 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1000/1200 A Suitable For Use With I-Line™ 600 VAC/VDC Busway Type End Closure Busbar trunking 1000-1000 A aluminium end caps;busbar trunking 1200-1200 A copper end caps 1000 A Al, 1200 A Cu rated current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ACF53EC |
| Application | Busbar trunking 1000-1000 A aluminium end caps;busbar trunking 1200-1200 A copper end caps |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ACF53EC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5.84 in L x 1 in W x 7.06 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0222 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900040 |
| Height | 13.9700 in |
| Height [Metric] | 13.9700 cm |
| Item Group | 20199 |
| Length | 22.8600 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349087&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC/DC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 857-CSA C22.2 NO 27:1994-IEC 61439-6 |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590181611 |
| UPC 12 | 785901816119 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 22.3520 in |
| Width [Metric] | 22.3520 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1000/1200 A |
| Suitable For Use With | I-Line™ 600 VAC/VDC Busway |
| Type | End Closure |
| Busbar trunking 1000-1000 A aluminium end caps;busbar trunking 1200-1200 A copper end caps |
| 1000 A Al, 1200 A Cu rated current |