or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ AF2312GLEM11 3-Phase 3-Wire Edgewise Busway Elbow, 1200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ AF2312GLEM11 3-Phase 3-Wire Edgewise Busway Elbow, 1200 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum
SKUPDW~6396041
MFGR #AF2312GLEM11
Call For Price
List: Square D™ Busway Elbow, 3-Phase 3-Wire Edgewise, 1200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum, 11 in L x 11 in H
Square D™ Busway Elbow, 3-Phase 3-Wire Edgewise, 1200 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum, 11 in L x 11 in H
Alternate Catalog Number AF2312GLEM11 Application 1200-1200 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AF2312GLEM11 Country of Origin US Currency USD Dimensions 11 in L x 11 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1243 lb Gross Weight per Pack Metric 12.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544499000 Height 4082.1700 in Item Group 20256 Length 4082.1700 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349279&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC Number of Wires 3 Phase 3 Returnable Y Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590180744 UPC 12 785901807445 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6022.6700 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1200 Material Aluminum Suitable For Use With I-Line™ II 600 VAC Busway Type 3-Phase 3-Wire Edgewise 1200-1200 A 50 percent capacity integral ground bus
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AF2312GLEM11 |
| Application | 1200-1200 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AF2312GLEM11 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 11 in L x 11 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1243 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544499000 |
| Height | 4082.1700 in |
| Item Group | 20256 |
| Length | 4082.1700 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349279&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590180744 |
| UPC 12 | 785901807445 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6022.6700 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1200 |
| Material | Aluminum |
| Suitable For Use With | I-Line™ II 600 VAC Busway |
| Type | 3-Phase 3-Wire Edgewise |
| 1200-1200 A |
| 50 percent capacity integral ground bus |