or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ AF2308GLEM11 3-Phase 3-Wire Edgewise Busway Elbow, 800 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ AF2308GLEM11 3-Phase 3-Wire Edgewise Busway Elbow, 800 A, For Use With I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum
SKUPDW~6396024
MFGR #AF2308GLEM11
Call For Price
Square D™ Busway Elbow, 3-Phase 3-Wire Edgewise, 800 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum, 11 in L x 11 in H
Square D™ Busway Elbow, 3-Phase 3-Wire Edgewise, 800 A, For Use with: I-Line™ II 600 VAC Busway, Aluminum, 11 in L x 11 in H
Alternate Catalog Number AF2308GLEM11 Application 800-800 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AF2308GLEM11 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 22.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 10.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544499000 Height 11 in Item Group 20252 Length 11 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349223&lang=en-us NEMA Rating 600 V AC Number of Wires 3 Phase 3 Returnable Y Sub Brand I-LINE UNSPSC 39131701 UPC 11 78590180740 UPC 12 785901807407 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Aluminium busbar Type Elbow;Edgewise 800-800 A 50 percent capacity integral ground bus 50% capacity integral ground bus protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | AF2308GLEM11 |
| Application | 800-800 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AF2308GLEM11 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 22.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544499000 |
| Height | 11 in |
| Item Group | 20252 |
| Length | 11 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=349223&lang=en-us |
| NEMA Rating | 600 V AC |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | I-LINE |
| UNSPSC | 39131701 |
| UPC 11 | 78590180740 |
| UPC 12 | 785901807407 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminium busbar |
| Type | Elbow;Edgewise |
| 800-800 A |
| 50 percent capacity integral ground bus |
| 50% capacity integral ground bus protection |