or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric ABE7H16C31 ABE7 Passive discrete I/O sub-base, 3 terminals
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric ABE7H16C31 ABE7 Passive discrete I/O sub-base, 3 terminals
SKUPDW~13592560
MFGR #ABE7H16C31
$/ea
Schneider Electric ABE7H16C31, Passive discrete I/O sub-base, ABE7, 3 Terminals, 0.6 N-m Torque
Schneider Electric ABE7H16C31, Passive discrete I/O sub-base, ABE7, 3 Terminals, 0.6 N-m Torque
Alternate Catalog Number ABE7H16C31 Amperage Rating 500m A Application For Telefast pre-wired system, For electrical connection, For all types of industrial applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Capacity 3 Catalog Number ABE7H16C31 Country of Origin LV Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 240.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 7.0000 in Height [Metric] 7.0000 cm Indication 1 LED per channel (Green) channel status;1 LED (Green) power ON Length 13.6000 in Length [Metric] 13.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1451847&lang=en-us Mounting By clips 35 mm symmetrical DIN rail);by screws solid plate with fixing kit) Returnable N Type Passive discrete I/O sub-base UNSPSC 32151703 Voltage Rating 19...30 V IEC 61131-2 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.2000 in Width [Metric] 8.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Telefast pre-wired system, For electrical connection, For all types of industrial applications Screw type terminals, 1 x 0.09...1 x 1.5 mm², 0.09-1.5 mm² AWG 28...AWG 16) flexible with cable end;screw type terminals, 1 x 0.14...1 x 2.5 mm², 0.14-2.5 mm² AWG 26...AWG 12) solid;screw type terminals, 1 x 0.14...1 x 2.5 mm², 0.14-2.5 mm² AWG 26...AWG 14) flexible without cable end;screw type terminals, 2 x 0.09...2 x 0.75 mm², 0.09-0.75 mm² AWG 28...AWG 20) flexible with cable end;screw type terminals, 2 x 0.2...2 x 2.5 mm², 0.2-2.5 mm² AWG 24...AWG 14) solid Plug & play solution 8, 12,16 channel modularity 1, 2, 3 wire connection LED state display Voltage and power adaptation Common polarities distribution Solid state and electromechanical technology Specialised sub-bases for analog signal connection Miniature sub-base sub-base type 3 number of horizontal rows 3 number of horizontal rows 0 V or 24 V polarity distribution 2 A internal fuse, 5 x 20 mm, fast blow PLC end) short-circuit protection By clips 35 mm symmetrical DIN rail)By screws solid plate with fixing kit) fixing mode 1.8 A maximum supply current 0.5 A current per channel 1.8 A maximum current per output common 0.3 V voltage drop on power supply fuse 2000 V ui rated insulation voltage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABE7H16C31 |
| Amperage Rating | 500m A |
| Application | For Telefast pre-wired system, For electrical connection, For all types of industrial applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Capacity | 3 |
| Catalog Number | ABE7H16C31 |
| Country of Origin | LV |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 240.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Indication | 1 LED per channel (Green) channel status;1 LED (Green) power ON |
| Length | 13.6000 in |
| Length [Metric] | 13.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1451847&lang=en-us |
| Mounting | By clips 35 mm symmetrical DIN rail);by screws solid plate with fixing kit) |
| Returnable | N |
| Type | Passive discrete I/O sub-base |
| UNSPSC | 32151703 |
| Voltage Rating | 19...30 V IEC 61131-2 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.2000 in |
| Width [Metric] | 8.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Telefast pre-wired system, For electrical connection, For all types of industrial applications |
| Screw type terminals, 1 x 0.09...1 x 1.5 mm², 0.09-1.5 mm² AWG 28...AWG 16) flexible with cable end;screw type terminals, 1 x 0.14...1 x 2.5 mm², 0.14-2.5 mm² AWG 26...AWG 12) solid;screw type terminals, 1 x 0.14...1 x 2.5 mm², 0.14-2.5 mm² AWG 26...AWG 14) flexible without cable end;screw type terminals, 2 x 0.09...2 x 0.75 mm², 0.09-0.75 mm² AWG 28...AWG 20) flexible with cable end;screw type terminals, 2 x 0.2...2 x 2.5 mm², 0.2-2.5 mm² AWG 24...AWG 14) solid |
| Plug & play solution |
| 8, 12,16 channel modularity |
| 1, 2, 3 wire connection |
| LED state display |
| Voltage and power adaptation |
| Common polarities distribution |
| Solid state and electromechanical technology |
| Specialised sub-bases for analog signal connection |
| Miniature sub-base sub-base type |
| 3 number of horizontal rows |
| 3 number of horizontal rows |
| 0 V or 24 V polarity distribution |
| 2 A internal fuse, 5 x 20 mm, fast blow PLC end) short-circuit protection |
| By clips 35 mm symmetrical DIN rail)By screws solid plate with fixing kit) fixing mode |
| 1.8 A maximum supply current |
| 0.5 A current per channel |
| 1.8 A maximum current per output common |
| 0.3 V voltage drop on power supply fuse |
| 2000 V ui rated insulation voltage |