or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney DOZ-220-Q 1 QT SEALING INSLG CO
SKU229634
MFGR #DOZ-220-Q
Your Cost: $74.70/ea
List: OZ-Gedney DOZ Series Seal Sealing Insulating Compound, Size: 1 QT, Can, For Use In Gasketed Or Threaded Splice Fittings And Gasketed Terminators, Compound Bushings And Compound Type Cable Supports
OZ-Gedney DOZ Series Seal Sealing Insulating Compound, Size: 1 QT, Can, For Use In Gasketed Or Threaded Splice Fittings And Gasketed Terminators, Compound Bushings And Compound Type Cable Supports
Application For Use In Gasketed Or Threaded Splice Fittings And Gasketed Terminators, Compound Bushings And Compound Type Cable Supports ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DOZ-220-Q Container Can Container Size 1 qt Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Flammability Rating 1% Upper/6% Lower Form Solid Gross Weight Per Pack 2.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.70 in Height [Metric] 11.9380 cm Length 4.20 in Length [Metric] 10.6680 cm Odor|Scent Tar Like Standards CEC CertifiedRoHS Compliant Type DOZ Series Seal Sealing Insulating Compound UNSPSC 39121337 UPC 11 78312600986 UPC 12 783126009866 Width 4.20 in Width [Metric] 10.6680 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Applicable Materials Paper, Varnished Cambric, Rubber, Butyl Base Type Medium-Soft Asphaltic Color Dark Brown to Black Container Type Can
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Use In Gasketed Or Threaded Splice Fittings And Gasketed Terminators, Compound Bushings And Compound Type Cable Supports |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DOZ-220-Q |
| Container | Can |
| Container Size | 1 qt |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Flammability Rating | 1% Upper/6% Lower |
| Form | Solid |
| Gross Weight Per Pack | 2.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.70 in |
| Height [Metric] | 11.9380 cm |
| Length | 4.20 in |
| Length [Metric] | 10.6680 cm |
| Odor|Scent | Tar Like |
| Standards | CEC CertifiedRoHS Compliant |
| Type | DOZ Series Seal Sealing Insulating Compound |
| UNSPSC | 39121337 |
| UPC 11 | 78312600986 |
| UPC 12 | 783126009866 |
| Width | 4.20 in |
| Width [Metric] | 10.6680 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Applicable Materials | Paper, Varnished Cambric, Rubber, Butyl |
| Base Type | Medium-Soft Asphaltic |
| Color | Dark Brown to Black |
| Container Type | Can |