or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU24683
MFGR #APWK138NF
Your Cost: $364.20/ea
List: nVent HOFFMAN Window Kit, Non-Metallic, Series: A80SW/A80W, 13 in H x 8 in W Window, 14.69 in H x 9.69 in W Cut Out, 15.5 in H x 10.5 in W x 0.31 in D, NEMA 3R/4/12, Steel, Painted, Medium Gray
nVent HOFFMAN Window Kit, Non-Metallic, Series: A80SW/A80W, 13 in H x 8 in W Window, 14.69 in H x 9.69 in W Cut Out, 15.5 in H x 10.5 in W x 0.31 in D, NEMA 3R/4/12, Steel, Painted, Medium Gray
Accessory Type Window Kits Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number APWK138NF Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.42 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 5.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 7.1120 cm Interchangeable No IP Rating IP66 Item Group A80W Length [Metric] 47.2440 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351023950 UPC 12 783510239503 Width [Metric] 35.5600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Window Kits |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APWK138NF |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.42 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 5.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP66 |
| Item Group | A80W |
| Length [Metric] | 47.2440 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351023950 |
| UPC 12 | 783510239503 |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |