or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ASWV88 P1 Swivel Unit, For Use With HMI Enclosures, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ASWV88 P1 Swivel Unit, For Use With HMI Enclosures, Aluminum
SKU25111
MFGR #ASWV88
Your Cost: $1,039.12/ea
nVent HOFFMAN Swivel Unit, Series: P1, For Use With: HMI Enclosures, Aluminum, Anodized, 8 in L x 8 in W x 1.28 in H
nVent HOFFMAN Swivel Unit, Series: P1, For Use With: HMI Enclosures, Aluminum, Anodized, 8 in L x 8 in W x 1.28 in H
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ASWV88 Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Anodized Gross Volume Per Pack 0.36 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height [Metric] 17.5260 cm Item Group P1 Length [Metric] 24.3840 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351037760 UPC 12 783510377601 Width [Metric] 24.1300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ASWV88 |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Anodized |
| Gross Volume Per Pack | 0.36 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height [Metric] | 17.5260 cm |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 24.3840 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351037760 |
| UPC 12 | 783510377601 |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |