or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90685
MFGR #AST44
Your Cost: $1,593.73/ea
nVent HOFFMAN Swivel Tilt Unit, Series: P1, For Use With: HMI Enclosures, Aluminum, Anodized, 4 in L x 4 in W x 5.81 in H
nVent HOFFMAN Swivel Tilt Unit, Series: P1, For Use With: HMI Enclosures, Aluminum, Anodized, 4 in L x 4 in W x 5.81 in H
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AST44 Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RNC Finish Anodized Gross Volume Per Pack 0.14 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 6.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Height [Metric] 11.4300 cm Interchangeable No Item Group P1 Length [Metric] 21.0820 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351037790 UPC 12 783510377908 Width [Metric] 16.2560 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AST44 |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RNC |
| Finish | Anodized |
| Gross Volume Per Pack | 0.14 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 6.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 21.0820 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351037790 |
| UPC 12 | 783510377908 |
| Width [Metric] | 16.2560 cm |