or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN SEQUESTR™ ATBP3060 A70D Terminal Block Plate, For Use With SEQUESTR™ External Disconnect Enclosures, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN SEQUESTR™ ATBP3060 A70D Terminal Block Plate, For Use With SEQUESTR™ External Disconnect Enclosures, Steel
SKU385248
MFGR #ATBP3060
Your Cost: $213.55/ea
nVent HOFFMAN SEQUESTR™ Terminal Block Plate, Series: A70D, For Use With: SEQUESTR™ External Disconnect Enclosures, Steel, Galvanized
nVent HOFFMAN SEQUESTR™ Terminal Block Plate, Series: A70D, For Use With: SEQUESTR™ External Disconnect Enclosures, Steel, Galvanized
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ATBP3060 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 1.2700 cm Item Group A70D Length [Metric] 27.9400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand Sequestr Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121902 UPC 11 78351016823 UPC 12 783510168230 Width [Metric] 23.4950 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ATBP3060 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Item Group | A70D |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Sequestr |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121902 |
| UPC 11 | 78351016823 |
| UPC 12 | 783510168230 |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |