or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25389
MFGR #A8JS
Your Cost: $22.92/ea
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, For Use With: 8 in NEMA 4/12/13 Enclosures, Steel, White, 1.44 x 5.75 in
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, For Use With: 8 in NEMA 4/12/13 Enclosures, Steel, White, 1.44 x 5.75 in
Accessory Type Electrical Accessories Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A8JS Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 1.0160 cm Interchangeable No Item Group A80 Length [Metric] 20.3200 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Thickness 12 ga Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351054700 UPC 12 783510547004 Width [Metric] 7.6200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Electrical Accessories |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A8JS |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 12 ga |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351054700 |
| UPC 12 | 783510547004 |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |