or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU921115
MFGR #A30T
Your Cost: $66.52/ea
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, Panel Mount, For Use With: 30 in NEMA 4/12/13 Enclosures, Steel, White, 27 in L
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, Panel Mount, For Use With: 30 in NEMA 4/12/13 Enclosures, Steel, White, 27 in L
Accessory Type Electrical Accessories Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A30T Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 1.2700 cm Item Group A80 Length [Metric] 68.5800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 12 Indoor, dust-resistant Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025150 UPC 12 78351025150 Width [Metric] 3.8100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Electrical Accessories |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A30T |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 68.5800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025150 |
| UPC 12 | 78351025150 |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |