or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU25391
MFGR #A12JS
Your Cost: $25.30/ea
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, For Use With: 12 in Junction Box, Steel, White, 1.44 x 9.75 in
nVent HOFFMAN Terminal Box Strap, Series: A80, For Use With: 12 in Junction Box, Steel, White, 1.44 x 9.75 in
Accessory Type Electrical Accessories Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A12JS Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 0.5080 cm Item Group A80 Length [Metric] 26.4160 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351054720 UPC 12 78351054720 Width [Metric] 7.3660 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Electrical Accessories |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A12JS |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 26.4160 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351054720 |
| UPC 12 | 78351054720 |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |