or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU420634
MFGR #A64PSWPNL
Your Cost: $26.27/ea
nVent HOFFMAN POLYPRO™ Swing Out Panel, Series: PCRY, 4.88 in Length, 2.88 in Width, For Use With: POLYPRO™ Polyester Enclosures, Aluminum, Light Gray
nVent HOFFMAN POLYPRO™ Swing Out Panel, Series: PCRY, 4.88 in Length, 2.88 in Width, For Use With: POLYPRO™ Polyester Enclosures, Aluminum, Light Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A64PSWPNL Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Anodized Gross Volume Per Pack 0.09 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 3.8100 cm Interchangeable No Item Group PCRY Length [Metric] 30.4800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family PolyPro Product Type Accessories Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand PolyPro Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351017096 UPC 12 783510170967 Width [Metric] 21.5900 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A64PSWPNL |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Anodized |
| Gross Volume Per Pack | 0.09 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | PCRY |
| Length [Metric] | 30.4800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | PolyPro |
| Product Type | Accessories |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | PolyPro |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351017096 |
| UPC 12 | 783510170967 |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |