or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU420644
MFGR #A108PSWPNL
Your Cost: $45.83/ea
nVent HOFFMAN POLYPRO™ Swing Out Panel, Series: PCRY, 8-3/4 in Length, 6.88 in Width, For Use With: POLYPRO™ Polyester Enclosures, Aluminum, Light Gray
nVent HOFFMAN POLYPRO™ Swing Out Panel, Series: PCRY, 8-3/4 in Length, 6.88 in Width, For Use With: POLYPRO™ Polyester Enclosures, Aluminum, Light Gray
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A108PSWPNL Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Anodized Gross Volume Per Pack 0.09 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 3.8100 cm Item Group PCRY Length [Metric] 28.5750 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand PolyPro Type Networking Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351017102 UPC 12 78351017102 Width [Metric] 23.4950 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A108PSWPNL |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Anodized |
| Gross Volume Per Pack | 0.09 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Item Group | PCRY |
| Length [Metric] | 28.5750 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | PolyPro |
| Type | Networking Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351017102 |
| UPC 12 | 78351017102 |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |