or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSPB1212 CWY Concept Swing Out Panel, 9.72 in W x 9-3/4 in H, For Use With CONCEPT™ 12 x 12 in Enclosures, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSPB1212 CWY Concept Swing Out Panel, 9.72 in W x 9-3/4 in H, For Use With CONCEPT™ 12 x 12 in Enclosures, Steel
SKU618264
MFGR #CSPB1212
Your Cost: $225.31/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Swing Out Panel, Series: CWY, 9.72 in Width, 9-3/4 in Height, For Use With: CONCEPT™ 12 x 12 in Enclosures, Steel, Painted, White
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Swing Out Panel, Series: CWY, 9.72 in Width, 9-3/4 in Height, For Use With: CONCEPT™ 12 x 12 in Enclosures, Steel, Painted, White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CSPB1212 Color White Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.14 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 4.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.86 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.3340 cm Item Group CWY Length [Metric] 27.1780 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Sub Brand Concept Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351016487 UPC 12 78351016487 Width [Metric] 26.6700 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSPB1212 |
| Color | White |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.14 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 4.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.86 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.3340 cm |
| Item Group | CWY |
| Length [Metric] | 27.1780 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351016487 |
| UPC 12 | 78351016487 |
| Width [Metric] | 26.6700 cm |