or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25521
MFGR #AJCDFK
Your Cost: $123.53/ea
nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A80, For Use With: Junction Boxes, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A80, For Use With: Junction Boxes, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Panels and Panel Accessories Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AJCDFK Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Zinc Plated Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 2.5400 cm Item Group A80 Length [Metric] 18.2880 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Complaint Stock Status NONSTOCK Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351057040 UPC 12 78351057040 Width [Metric] 12.7000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AJCDFK |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | A80 |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Complaint |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351057040 |
| UPC 12 | 78351057040 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |