or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90624
MFGR #A10SPK8C
Your Cost: $154.71/ea
List: nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A48Y, For Use With: 10 x 8 in Enclosures, Aluminum
nVent HOFFMAN Swing Out Panel Kit, Series: A48Y, For Use With: 10 x 8 in Enclosures, Aluminum
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A10SPK8C Color Unpainted Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Anodized Gross Volume Per Pack 0.24 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height [Metric] 9.3980 cm Item Group A48Y Length [Metric] 27.1780 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351034920 UPC 12 783510349202 Width [Metric] 26.4160 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A10SPK8C |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Anodized |
| Gross Volume Per Pack | 0.24 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height [Metric] | 9.3980 cm |
| Item Group | A48Y |
| Length [Metric] | 27.1780 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351034920 |
| UPC 12 | 783510349202 |
| Width [Metric] | 26.4160 cm |