or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN ESHVA19 Adjustable Vented Shelf, 3-1/2 in H x 16.93 in W x 15-3/4 in D, 2U Rack, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN ESHVA19 Adjustable Vented Shelf, 3-1/2 in H x 16.93 in W x 15-3/4 in D, 2U Rack, Steel
SKU45378
MFGR #ESHVA19
Your Cost: $189.34/ea
nVent HOFFMAN Vented Shelf, Adjustable, 16.93 in Width, 15-3/4 in Depth, 3-1/2 in Height, Rack Unit: 2U, 60 lb, Steel, Polyester Powder Painted, Black
nVent HOFFMAN Vented Shelf, Adjustable, 16.93 in Width, 15-3/4 in Depth, 3-1/2 in Height, Rack Unit: 2U, 60 lb, Steel, Polyester Powder Painted, Black
Application Networking, Storage and Data Center ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number ESHVA19 Color Jet Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Volume Per Pack 0.39 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 2.4000 in Height [Metric] 6.0960 cm Item Group DACCY Length 16.2000 in Length [Metric] 44.4500 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thickness 16 Type Networking Accessories UNSPSC 43223308 UPC 11 78351021829 UPC 12 78351021829 Width 17.5000 in Width [Metric] 41.1480 cm Networking, Storage and Data Center Vented shelf adjustable front to back in 25 mm increments Shelf mounts to either front or rear flange of open frame rack Steel with textured black polyester powder painted finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Networking, Storage and Data Center |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ESHVA19 |
| Color | Jet Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Volume Per Pack | 0.39 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 2.4000 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Item Group | DACCY |
| Length | 16.2000 in |
| Length [Metric] | 44.4500 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 16 |
| Type | Networking Accessories |
| UNSPSC | 43223308 |
| UPC 11 | 78351021829 |
| UPC 12 | 78351021829 |
| Width | 17.5000 in |
| Width [Metric] | 41.1480 cm |
| Networking, Storage and Data Center |
| Vented shelf adjustable front to back in 25 mm increments |
| Shelf mounts to either front or rear flange of open frame rack |
| Steel with textured black polyester powder painted finish |