or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU217320
MFGR #APE6SS
Your Cost: $2,429.04/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Extension, Series: P1S, 6 in Length, 8 in Width, 8 in Depth, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
nVent HOFFMAN Enclosure Extension, Series: P1S, 6 in Length, 8 in Width, 8 in Depth, 304 Stainless Steel, Smooth Brushed
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number APE6SS Color Unpainted Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RNC Finish Brushed Gross Volume Per Pack 0.37 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 7.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 17.2720 cm Interchangeable No Item Group P1S Length [Metric] 24.6380 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material 304 Stainless Steel Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand APX Thickness 14 ga Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351037630 UPC 12 783510376307 Width [Metric] 24.3840 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APE6SS |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RNC |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 0.37 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 7.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 17.2720 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1S |
| Length [Metric] | 24.6380 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | APX |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351037630 |
| UPC 12 | 783510376307 |
| Width [Metric] | 24.3840 cm |