or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU267442
MFGR #AP36L44LG
Your Cost: $1,278.75/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal, Series: P1, 33 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal, Series: P1, 33 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AP36L44LG Color Light Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.11 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 37.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 16.78 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 12.0650 cm Item Group P1 Length [Metric] 91.4400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013243 UPC 12 78351013243 Width [Metric] 28.5750 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AP36L44LG |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.11 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 37.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 16.78 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 91.4400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013243 |
| UPC 12 | 78351013243 |
| Width [Metric] | 28.5750 cm |