or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU367210
MFGR #AP33B44LG
Your Cost: $987.84/ea
nVent HOFFMAN Bolt Down Pedestal, Series: P1, 33 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN Bolt Down Pedestal, Series: P1, 33 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Light Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AP33B44LG Color Light Gray Color Code RAL 7035 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.97 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 15.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 17.7800 cm Interchangeable No Item Group P1 Length [Metric] 90.1700 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013245 UPC 12 783510132453 Width [Metric] 17.1450 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AP33B44LG |
| Color | Light Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.97 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 15.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 17.7800 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 90.1700 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013245 |
| UPC 12 | 783510132453 |
| Width [Metric] | 17.1450 cm |