or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU127348
MFGR #AP23B44
Your Cost: $957.50/ea
nVent HOFFMAN Bolt Down Pedestal, Series: P1, 23 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
nVent HOFFMAN Bolt Down Pedestal, Series: P1, 23 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, For Use With: CONCEPT™ and INLINE™ 4 x 4 in Pedestal HMI Enclosures and ProLine™ 8 x 8 in Pedestal Sloped Front Enclosures, Steel, Polyester Powder Painted, Medium Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number AP23B44 Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.86 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 11.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 16.0020 cm Interchangeable No Item Group P1 Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Thickness 14 ga Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351037750 UPC 12 783510377502 Width [Metric] 16.0020 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AP23B44 |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.86 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 11.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 16.0020 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1 |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351037750 |
| UPC 12 | 783510377502 |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |