or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU25529
MFGR #A44CCOL
Your Cost: $511.71/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal Column, Straight, Series: P1, 35 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
nVent HOFFMAN Enclosure Pedestal Column, Straight, Series: P1, 35 in Length, 4 in Width, 4 in Depth, Steel, Polyester Powder Painted, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A44CCOL Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin MX Currency USD Depth 4 in EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.37 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 16.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 20.3200 cm Interchangeable No Item Group P1 Length [Metric] 93.9800 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 14 ga Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351057320 UPC 12 78351057320 Width [Metric] 20.3200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A44CCOL |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 4 in |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.37 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 16.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 93.9800 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351057320 |
| UPC 12 | 78351057320 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |