or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25527
MFGR #A18SBASE
Your Cost: $318.12/ea
nVent HOFFMAN Pedestal Base, Series: P1, 18 in L x 18 in W, Steel, Gray
nVent HOFFMAN Pedestal Base, Series: P1, 18 in L x 18 in W, Steel, Gray
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number A18SBASE Color Gray Color Code ANSI 61 Country of Origin US Currency USD Depth 18 in EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.31 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 20.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 9.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 3.8100 cm Interchangeable No Item Group P1 Length [Metric] 48.2600 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Modification Services Yes Mounting Type Pedestals and Pedestal Accessories Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 14 ga Type Pedestals UNSPSC 39121321 UPC 11 78351057300 UPC 12 78351057300 Width [Metric] 47.4980 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A18SBASE |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 18 in |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.31 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 20.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | P1 |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Modification Services | Yes |
| Mounting Type | Pedestals and Pedestal Accessories |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 14 ga |
| Type | Pedestals |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351057300 |
| UPC 12 | 78351057300 |
| Width [Metric] | 47.4980 cm |