or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN A10P8 PNLJ/PNLWM Enclosure Panel, 6.88 in W x 8-3/4 in H, 14 ga Steel, White
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN A10P8 PNLJ/PNLWM Enclosure Panel, 6.88 in W x 8-3/4 in H, 14 ga Steel, White
SKU25396
MFGR #A10P8
Your Cost: $15.29/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLJ/PNLWM, 6.88 in Width, 8-3/4 in Height, For Use With: 10 x 8 in Junction Box, 14 ga Steel, Polyester Powder Painted, White
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLJ/PNLWM, 6.88 in Width, 8-3/4 in Height, For Use With: 10 x 8 in Junction Box, 14 ga Steel, Polyester Powder Painted, White
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number A10P8 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 22.8600 cm Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act Compliant Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121103 UPC 11 78351054780 UPC 12 78351054780 Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color White Material Mild Steel Accessory Type Panels and Panel Accessories Assemble to Order No Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group PNLJ Modification Services Yes Package Quantity 1
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A10P8 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121103 |
| UPC 11 | 78351054780 |
| UPC 12 | 78351054780 |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | White |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Assemble to Order | No |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | PNLJ |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |