or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AFK2410 A80 Floor Stand Kit, 12 ga Steel, Gray Set of 2 Stands
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AFK2410 A80 Floor Stand Kit, 12 ga Steel, Gray Set of 2 Stands
SKU24782
MFGR #AFK2410
Your Cost: $735.25/ea
nVent HOFFMAN Floor Stand Kit, Series: A80, For Use With: NEMA 4/12 Wall Mount Enclosures, 12 ga Steel, Polyester Powder Painted, Gray, 10.23 in L x 10.06 in W x 24 in H. Set of 2 Stands. Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures.
nVent HOFFMAN Floor Stand Kit, Series: A80, For Use With: NEMA 4/12 Wall Mount Enclosures, 12 ga Steel, Polyester Powder Painted, Gray, 10.23 in L x 10.06 in W x 24 in H. Set of 2 Stands. Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures.
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AFK2410 Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 45.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.41 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 31.7500 cm Length [Metric] 71.1200 cm Returnable Y Type Base Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025710 UPC 12 78351025710 Width [Metric] 25.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type Floor Stand Kits Finish Polyester Powder Coated Gross Volume Per Pack 2.03 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group A80 Controls and Drives; Power Distribution 12 gauge steel floor stand has an ANSI 61 gray polyester powder finish over pretreated surfaces. Stainless steel floor stand is Type 304. Kits are easily installed on most wall mount Hoffman enclosures Can also be used to elevate Hoffman free-stand enclosures To install, drill holes in the bottom of the enclosure and bolt the floor stands to the enclosure It is not necessary to remove the wallmount brackets from the enclosure Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures NEMA 4, 4X, 12 enclosure rating 12 gauge steel floor stand has an ANSI 61 gray polyester powder finish over pretreated surfaces
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AFK2410 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 45.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 31.7500 cm |
| Length [Metric] | 71.1200 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Base Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025710 |
| UPC 12 | 78351025710 |
| Width [Metric] | 25.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Floor Stand Kits |
| Finish | Polyester Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 2.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | A80 |
| Controls and Drives; Power Distribution |
| 12 gauge steel floor stand has an ANSI 61 gray polyester powder finish over pretreated surfaces. Stainless steel floor stand is Type 304. |
| Kits are easily installed on most wall mount Hoffman enclosures |
| Can also be used to elevate Hoffman free-stand enclosures |
| To install, drill holes in the bottom of the enclosure and bolt the floor stands to the enclosure |
| It is not necessary to remove the wallmount brackets from the enclosure |
| Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures |
| NEMA 4, 4X, 12 enclosure rating |
| 12 gauge steel floor stand has an ANSI 61 gray polyester powder finish over pretreated surfaces |