or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AFK1808 A80 Floor Stand Kit, 12 ga Steel, Gray Set of 2 Stands
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AFK1808 A80 Floor Stand Kit, 12 ga Steel, Gray Set of 2 Stands
SKU24778
MFGR #AFK1808
Your Cost: $591.53/ea
nVent HOFFMAN Floor Stand Kit, Series: A80, For Use With: NEMA 4/12 Wall Mount Enclosures, 12 ga Steel, Polyester Powder Painted, Gray, 9.17 in L x 8.06 in W x 18 in H. Set of 2 Stands. Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures.
nVent HOFFMAN Floor Stand Kit, Series: A80, For Use With: NEMA 4/12 Wall Mount Enclosures, 12 ga Steel, Polyester Powder Painted, Gray, 9.17 in L x 8.06 in W x 18 in H. Set of 2 Stands. Two sets of floor stands are recommended for enclosures larger than double door free-stand enclosures.
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AFK1808 Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.61 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 27.9400 cm Length [Metric] 48.2600 cm Returnable Y Type Base Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025670 UPC 12 783510256708 Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Accessory Type Floor Stand Kits Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 1.33 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 12 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AFK1808 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 27.9400 cm |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Base Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025670 |
| UPC 12 | 783510256708 |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Floor Stand Kits |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1.33 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 12 ga |