or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSB180 C2 Support Bracket, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CSB180 C2 Support Bracket, Steel
SKU285385
MFGR #CSB180
Your Cost: $153.91/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Support Bracket, Series: C2, For Use With: CONCEPT™ Operator Interface Enclosures, Steel, 16.73 in L x 6.69 in W x 0.5 in D
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Support Bracket, Series: C2, For Use With: CONCEPT™ Operator Interface Enclosures, Steel, 16.73 in L x 6.69 in W x 0.5 in D
Application Controls and Drives ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CSB180 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.77 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 3.8100 cm Length [Metric] 43.9420 cm Returnable Y Sub Brand Concept Type HMI Enclosure Systems UNSPSC 39121325 UPC 11 78351015311 UPC 12 783510153113 Width [Metric] 19.0500 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Light Gray Material Mild Steel Assemble to Order No Color Code RAL 7035 Enclosure Type Concept HMI System and Accessories Gross Volume Per Pack 0.11 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Interchangeable No Item Group C2 Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept Controls and Drives Support bracket provides extra rigidity in 180 mm deep enclosures that are either pendant or pedestal mounted The bracket mounts in the top or bottom of the enclosure, drilling is required The support bracket is not required for 120 mm deep enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSB180 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.77 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length [Metric] | 43.9420 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Concept |
| Type | HMI Enclosure Systems |
| UNSPSC | 39121325 |
| UPC 11 | 78351015311 |
| UPC 12 | 783510153113 |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Light Gray |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | RAL 7035 |
| Enclosure Type | Concept HMI System and Accessories |
| Gross Volume Per Pack | 0.11 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | C2 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |
| Controls and Drives |
| Support bracket provides extra rigidity in 180 mm deep enclosures that are either pendant or pedestal mounted |
| The bracket mounts in the top or bottom of the enclosure, drilling is required |
| The support bracket is not required for 120 mm deep enclosures |