or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU317701
MFGR #CPMK12
Your Cost: $356.40/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Pole Mounting Kit, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ 12 in Networking and Wall Mount Enclosures, Stainless Steel, Galvanized
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Pole Mounting Kit, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ 12 in Networking and Wall Mount Enclosures, Stainless Steel, Galvanized
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CPMK12 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.72 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 40.6400 cm Returnable Y Sub Brand Concept Type External Mounting for Industrial Enclosures UNSPSC 39121321 UPC 11 78351079360 UPC 12 783510793609 Width [Metric] 23.4950 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Gray Material Mild Steel Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Gross Volume Per Pack 0.79 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302500000 Interchangeable No Item Group CWY Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept Product Type Outside Plant Products Thickness 12 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPMK12 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Concept |
| Type | External Mounting for Industrial Enclosures |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351079360 |
| UPC 12 | 783510793609 |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Gray |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Gross Volume Per Pack | 0.79 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302500000 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWY |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |
| Product Type | Outside Plant Products |
| Thickness | 12 ga |