or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN APS1420CN A80 Clamping Nut Package With Top-Grip Nut Retainer, Steel
nVent HOFFMAN APS1420CN A80 Clamping Nut Package With Top-Grip Nut Retainer, Steel
SKU359746
MFGR #APS1420CN
Your Cost: $153.23/ea
nVent HOFFMAN Clamping Nut Package, Series: A80, 1/4-20 Thread, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Clamping Nut Package, Series: A80, 1/4-20 Thread, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number APS1420CN Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Plated Gross Weight Per Pack 1.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.0160 cm Length [Metric] 25.4000 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351023990 UPC 12 783510239909 Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material Mild Steel Accessory Type Mounting Accessories Assemble to Order No For Use With A72H2518FS Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7318160085 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Standards RoHS Compliant, EU Certified Thread 1/4-20
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APS1420CN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Plated |
| Gross Weight Per Pack | 1.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.0160 cm |
| Length [Metric] | 25.4000 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351023990 |
| UPC 12 | 783510239909 |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | Mild Steel |
| Accessory Type | Mounting Accessories |
| Assemble to Order | No |
| For Use With | A72H2518FS |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318160085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Thread | 1/4-20 |