or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN APLKJIC6SS A80 Padlock Kit, 316L Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN APLKJIC6SS A80 Padlock Kit, 316L Stainless Steel
SKU59992
MFGR #APLKJIC6SS
Your Cost: $45.26/ea
nVent HOFFMAN Padlock Kit, Series: A80, For Use With: A80 LP, CH and CHNF Series Standard Junction Box, 316L Stainless Steel
nVent HOFFMAN Padlock Kit, Series: A80, For Use With: A80 LP, CH and CHNF Series Standard Junction Box, 316L Stainless Steel
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number APLKJIC6SS Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Polished Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 18.4150 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351079820 UPC 12 78351079820 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 316 Stainless Steel Accessory Type Locks Assemble to Order No Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 16 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APLKJIC6SS |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Polished |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 18.4150 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351079820 |
| UPC 12 | 78351079820 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Accessory Type | Locks |
| Assemble to Order | No |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 16 ga |