or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU260604
MFGR #AL16
Your Cost: $111.65/ea
nVent HOFFMAN Clamp Kit, Series: A80, For Use With: Clamp Cover Junction Box, Wall Mount Enclosures and A4, A4S Enclosures, Stainless Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Clamp Kit, Series: A80, For Use With: Clamp Cover Junction Box, Wall Mount Enclosures and A4, A4S Enclosures, Stainless Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AL16 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Polished Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 18.4150 cm Returnable Y Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351013255 UPC 12 78351013255 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 304 Stainless Steel Accessory Type Locks Assemble to Order No For Use With A4 Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No Item Group A80 Modification Services Yes Package Quantity 1 Standards RoHS Compliant Thickness 12 ga
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AL16 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Polished |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 18.4150 cm |
| Returnable | Y |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351013255 |
| UPC 12 | 78351013255 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Accessory Type | Locks |
| Assemble to Order | No |
| For Use With | A4 |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Thickness | 12 ga |