or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN AHK14204X A80HS Hardware Kit, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN AHK14204X A80HS Hardware Kit, Stainless Steel
SKU696084
MFGR #AHK14204X
Your Cost: $33.15/ea
nVent HOFFMAN Hardware Kit, Series: A80HS, For Use With: Type 4X Enclosures, 1/4-20 x 1 in L, 9/32 in Hole, Stainless Steel, Bright/Brushed
nVent HOFFMAN Hardware Kit, Series: A80HS, For Use With: Type 4X Enclosures, 1/4-20 x 1 in L, 9/32 in Hole, Stainless Steel, Bright/Brushed
Application Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number AHK14204X Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Tumble Gross Weight Per Pack 0.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 0.6350 cm Length [Metric] 18.4150 cm Returnable Y Sub Brand Hol-Sealers Type Other Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351025918 UPC 12 783510259181 Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Material 304 Stainless Steel Accessory Type Hole Seals Assemble to Order No Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7318152061 Interchangeable No Item Group A80HS Modification Services No Package Quantity 1
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AHK14204X |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Tumble |
| Gross Weight Per Pack | 0.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length [Metric] | 18.4150 cm |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | Hol-Sealers |
| Type | Other Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351025918 |
| UPC 12 | 783510259181 |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Accessory Type | Hole Seals |
| Assemble to Order | No |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318152061 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | A80HS |
| Modification Services | No |
| Package Quantity | 1 |