or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU766517
MFGR #LEDPUCK
Your Cost: $23.00/ea
nVent HOFFMAN Puck Light, Series: A80LT, LED Lamp, 24 Lamps, Plastic, Black, 1-3/8 in H x 3-3/4 in W x 2-1/4 in D
nVent HOFFMAN Puck Light, Series: A80LT, LED Lamp, 24 Lamps, Plastic, Black, 1-3/8 in H x 3-3/4 in W x 2-1/4 in D
Accessory Type Lighting Application Controls and Drives Application Condition Roughing ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number LEDPUCK Color Black Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Smooth Matte Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405428440 Height [Metric] 5.8420 cm Item Group A80LT Length [Metric] 11.9380 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Returnable Y Stock Status NONSTOCK Sub Brand PaneLite Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351026476 UPC 12 783510264765 Width [Metric] 8.6360 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Lighting |
| Application | Controls and Drives |
| Application Condition | Roughing |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LEDPUCK |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Smooth Matte |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405428440 |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Item Group | A80LT |
| Length [Metric] | 11.9380 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | PaneLite |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351026476 |
| UPC 12 | 783510264765 |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |