or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN LEDHL24V12 HLY Standard Enclosure Light, 24 VDC, (12 in Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN LEDHL24V12 HLY Standard Enclosure Light, 24 VDC, (12 in Lamp
SKU1076033
MFGR #LEDHL24V12
Your Cost: $800.85/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Light, Standard, Series: HLY, 24 VDC, 0.33 A, LED Lamp, 12 in Lamp, 13.56 in L x 2.69 in W x 1.69 in H
nVent HOFFMAN Enclosure Light, Standard, Series: HLY, 24 VDC, 0.33 A, LED Lamp, 12 in Lamp, 13.56 in L x 2.69 in W x 1.69 in H
Accessory Type Lighting Application Controls and Drives; Hazardous Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number LEDHL24V12 Color Unpainted Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Brushed Gross Volume Per Pack 0.12 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405428440 Height [Metric] 8.6360 cm Interchangeable No Item Group HLY Length [Metric] 46.7360 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Aluminum Modification Services No Package Quantity 1 Returnable Y Standards RoHS Compliant, EU Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Type Electrical Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351027156 UPC 12 783510271565 Width [Metric] 8.3820 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Accessory Type | Lighting |
| Application | Controls and Drives; Hazardous Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LEDHL24V12 |
| Color | Unpainted |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 0.12 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405428440 |
| Height [Metric] | 8.6360 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | HLY |
| Length [Metric] | 46.7360 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Aluminum |
| Modification Services | No |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant, EU Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Electrical Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351027156 |
| UPC 12 | 783510271565 |
| Width [Metric] | 8.3820 cm |