or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU1350559
MFGR #CEL550M
Your Cost: $245.75/ea
A compact LED light specially designed for nVent HOFFMAN enclosures. With motion sensor. Simple through-wiring based on a plug-and-play system. Suitable for global use with a voltage range of 24-240V (AC/DC). Series: CEL, 230 V, LED Lamp, Plastic, Smooth Matte, Black, 15.59 in H x 1.3 in W x 1.57 in D Dimensions
A compact LED light specially designed for nVent HOFFMAN enclosures. With motion sensor. Simple through-wiring based on a plug-and-play system. Suitable for global use with a voltage range of 24-240V (AC/DC). Series: CEL, 230 V, LED Lamp, Plastic, Smooth Matte, Black, 15.59 in H x 1.3 in W x 1.57 in D Dimensions
Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CEL550M Color Black Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405428440 Height [Metric] 4.5720 cm Item Group ALED Length [Metric] 41.9100 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Type Lighting and Sockets UNSPSC 39121334 UPC 11 78351057265 UPC 12 783510572655 Width [Metric] 5.5880 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CEL550M |
| Color | Black |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405428440 |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Item Group | ALED |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Lighting and Sockets |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351057265 |
| UPC 12 | 783510572655 |
| Width [Metric] | 5.5880 cm |