or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CELC3001PBUL Compact LED Light Connection Cable CELC 3000mm Black Plastic UL
nVent HOFFMAN CELC3001PBUL Compact LED Light Connection Cable CELC 3000mm Black Plastic UL
SKU1349166
MFGR #CELC3001PBUL
Your Cost: $48.17/ea
Connection cable for compact LED enclosure lights.
Connection cable for compact LED enclosure lights.
Application Power Distribution; Controls and Drives ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number CELC3001PBUL Color Black Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator NEW Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Weight Per Pack 0.6800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height [Metric] 3.0480 cm Item Group ALED Length [Metric] 24.8920 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Plastic Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Type Lighting and Sockets UNSPSC 39121334 UPC 11 78351057272 UPC 12 783510572723 Width [Metric] 17.5260 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution; Controls and Drives |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CELC3001PBUL |
| Color | Black |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Item Group | ALED |
| Length [Metric] | 24.8920 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Plastic |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Lighting and Sockets |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC 11 | 78351057272 |
| UPC 12 | 783510572723 |
| Width [Metric] | 17.5260 cm |