or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU25890
MFGR #CWHK
Your Cost: $122.90/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Keylock Handle, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ Wall Mount Enclosures, Steel, Black
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Keylock Handle, Series: CWY, For Use With: CONCEPT™ Wall Mount Enclosures, Steel, Black
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CWHK Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 3.1750 cm Length [Metric] 17.7800 cm Returnable Y Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Sub Brand Concept Type Industrial Door Mounting and Locks UNSPSC 39121321 UPC 11 78351079400 UPC 12 78351079400 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel Assemble to Order No Color Black Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 8302496085 Interchangeable No Item Group CWY Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CWHK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Industrial Door Mounting and Locks |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351079400 |
| UPC 12 | 78351079400 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Color | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8302496085 |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWY |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |